26 listopada 2019

Fałszerze rzeczywistości zdemaskowani

Fałszerze rzeczywistości zdemaskowani

Czy należy podawać w wątpliwość wszystko, co nas otacza? Gdzie kryje się prawda? Po co mechanikowi ortografia? Czy niewinny żart może zrobić krzywdę? Do zadania sobie takich pytań skłaniało naszych uczniów spotkanie autorskie z panem Krzysztofem Koziołkiem – pisarzem i dziennikarzem, które odbyło się 26 listopada w Domu Strażaka.

W niecodziennej scenerii i w sposób nieszablonowy pan Krzysztof Koziołek pokazał nam, jak łatwo dajemy się zwieść pozorom i jak często ulegamy manipulacji. Okazuje się, że przed fake newsami i hejtem może nas uchronić uważne słuchanie i czytanie oraz sprawdzanie informacji w różnych źródłach. Kolejne przykłady przekonywały też o tym, jak duży wpływ na wizerunek człowieka ma nie tylko to, co mówi i pisze, ale również w jaki sposób to robi. Tę cenną lekcję można podsumować słowami: myślenie nie szkodzi, a czytanie się opłaca.

Grupa uczniów miała okazję wziąć udział w warsztatach dziennikarskich. Poniżej zamieszczamy próbkę uczniowskich wprawek dziennikarskich.

 

Łowca hejtu

Słynny dziennikarz ostrzega uczniów przed fake newsami i hejtem. Przy okazji wpuszcza ich w maliny
i pokazuje, jak napisać dobry artykuł.

 

Spektakularne oszustwo, wielkie kłamstwo i okrutny hejt

Pan Krzysztof Koziołek pokazał, że nie wszystko jest tym, na co wygląda. Autor kryminałów odsłonił prawdziwą stronę internetu. Uczniowie zostali naprawdę zaintrygowani.

 

nauczycielki od słowa