11 grudnia 2018
Z wizytą na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu

11 grudnia uczniowie klasy 3ag oraz klasy 8a wybrali się do Poznania, aby odwiedzić Wydziały Chemii i Geografii Uniwersytetu Adama Mickiewicza.
Na początku pojechaliśmy do Lapidarium i Muzeum Ziemi na Wydziale Nauk Geograficznych i Geologicznych. Poznaliśmy zgromadzone tu różnorodne skały z przeszłości, podziwialiśmy piękno minerałów i jeden z największych meteorytów. Pięć tysięcy lat temu na obszar, na którym znajduje się obecnie północna część Poznania, spadł deszcz meteorytów. Miejsce to jest największym w Europie skupiskiem kraterów powstałych po uderzeniu meteorytów żelaznych. Ciekawostką jest fakt, że największy meteoryt znaleziony na Morasku został zakupiony przez prywatnego kolekcjonera. Dla ochrony kraterów utworzono tu rezerwat przyrody Meteoryt Morasko.
Następnie udaliśmy się na Wydział Chemii, by wysłuchać wykładu na temat walki z plamami, czyli dowiedzieć się, dlaczego mydła myją, a proszki piorą. Prowadzący wykład zapoznał nas z otrzymywaniem i właściwościami mydeł i proszków do prania.
Jednak najciekawsze było przed nami. Po wykładzie czekała na nas niespodzianka. Absolwentka naszej szkoły pani doktor Monika Rzonsowska wraz z panią magister Julią Duszczak przygotowały kilka doświadczeń z ciekłym azotem tak często wykorzystywanym w kuchniach wielkich restauracji. Mieliśmy okazję poznać smak ciasteczek z ciekłego azotu. Były pyszne.
organizatorki wyjazdu
Dorota Łukaszczyk, Lucyna Frąckowiak