01 listopada 2023

Szkoła pamięta

Podobnie jak w ubiegłym roku przedszkolaki wzięły udział w akcji Ministerstwa Edukacji i Nauki "Szkoła Pamięta - 2023". W ramach akcji najmłodsi odwiedzili lokalne miejsca pamięci. Dzieci zapaliły znicze przy pomniku obok Zespołu Szkół w Krzywiniu, na cmentarzu przy zbiorowym grobie Powstańców Wielkopolskich, pod tablicami upamiętniającymi siedzibę komendy ochotniczej kompanii powstańczej znajdującej się na ścianie domu przy Rynku 14 oraz honorowego obywatela Miasta i Gminy Krzywiń świętego Jana Pawła II. Poznanie oraz zapalenie zniczy w tych miejscach to dla przedszkolaków pierwszy krok ku wychowaniu patriotycznemu.

wychowawcy grup przedszkolnych

 

Uczniowie Zespołu Szkół w Krzywiniu włączyli się w akcję Ministerstwa Edukacji i Nauki „Szkoła pamięta." Akcja ma na celu uwrażliwienie młodego pokolenia na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią naszego regionu.

W ramach podjętych działań w październiku szkolny wolontariat przeprowadziło akcję „ Podziel się zniczem”. Wolontariusze wspólnie z opiekunami zbierali znicze przynoszone przez uczniów i pracowników szkoły.

31 października uczniowie wraz z nauczycielami udali się na cmentarz parafialny w Krzywiniu, gdzie zapalili znicze na grobach: powstańców, nauczycieli, uczniów oraz pracowników szkoły.

Z całego serca dziękujemy społeczności szkolnej za włączenie się do tej akcji.

Kamila Humerska

 

Uczniowie z klasy 3a i 3b dołączyli do ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej akcji „Szkoła pamięta”. Dzieci odwiedziły miejsca związane z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej, zapaliły na nich znicze i zgłębiły wiedzę dotyczącą Powstania Wielkopolskiego. Na kolejnych zajęciach uczniowie poznali dwóch sławnych bohaterów wydarzeń historycznych sprzed 105 lat: Józefa Piłsudskiego i Ignacego Jana Paderewskiego oraz wykonali prace plastyczne, które umieścili na gazetce klasowej. Ponadto w wyniku pracy na lekcjach plastyki powstały lapbooki patriotyczne. Te krótkie lekcje historii na pewno pozwoliły lepiej zrozumieć naszym uczniom, czym jest patriotyzm.

Beata Owczarska
Zofia Szydłowska