16 listopada 2018
Koci (u)śmiech

Dzień Czarnego Kota to święto wprowadzone w 2007 roku przez włoskie Stowarzyszenie Obrony Zwierząt i Środowiska (AIDAA) oraz Ruch Obrony Czarnych Kotów. Ustanowiono je w dzień bardzo szczególny – wbrew wszelkim przesądom w piątek 17 września o godzinie 17. Liczba 17 jest we Włoszech uważana za najbardziej pechową.
Celem tego święta jest zarówno zwrócenie uwagi na konieczność opieki nad tymi zwierzętami, jak i walka z uprzedzeniami oraz przesądami, które są wyjątkowo niebezpieczne dla czarnych kotów. Szczególnego pecha, jak zauważyli obrońcy praw zwierząt, czarne koty mają właśnie we Włoszech, bo to tu przedstawia się je w jak najgorszym świetle i są źle traktowane. Według statystyk we Włoszech żyje ponad milion czarnych kotów, a co roku około 30 tysięcy ginie w niewyjaśnionych okolicznościach.
13 powodów, dla których warto mieć czarnego kota:
1. Wbrew przesądom czarny kot przynosi szczęście. Doskonale zdają sobie z tego sprawę, np. Japończycy. Im bardziej jednolicie czarne futro, tym większe prawdopodobieństwo szczęśliwych dni.
2. Czarne koty są mniej neurotyczne od inaczej umaszczonych. Są też bardziej zrównoważone i przewidywalne w swojej nieprzewidywalności.
3. Adoptowanie czarnulka jest trendy. W Stanach Zjednoczonych to najczęściej adoptowane koty. I wcale nie ma to związku z Halloween.
4. Weźmy też pod uwagę względy praktyczne. Szczególnie jeśli w twoich ubraniach przeważa elegancka czerń, mniej widać na niej czarne kłaczki.
5. Kolejne względy praktycznie: jeśli w wystroju wnętrza przeważają ciemne barwy – narzuta na łóżku czy dywany – czarna sierść jest praktycznie niewidoczna.
6. Czarnym kotom łatwiej przycinać pazurki. Lepiej widoczny jest u nich przebieg naczyń krwionośnych w nasadach pazurów.
7. Coś dla snobów i dusz artystycznych – czerń to kolor magii, tajemnicy i siły, a także ulubiony kolor wielkich projektantów mody.
8. Czarne kocie futerko jest bardziej miękkie od na przykład trójkolorowego. Dorównuje mu miękkością tylko futro czarno-białe.
9. Czerń jest modna.
10. Czerń odstrasza mało rozgarniętych. Bo tylko mądrzy inaczej wierzą jeszcze dziś, że czarny kot oznacza nieszczęście.
11. Czerń przyciąga miłość. Badania w Japonii wykazały, że singielki posiadające czarnego kota szybciej spotykały „drugą połówkę” niż singielki bez kotów.
12. Czerń jest uniwersalna. W czerni zawiera się wszystko – każdy kolor kociego futerka.
13. Trzynaście milionów dolarów. To najwyższy spadek, jaki odziedziczył kot. I ten kot był czarny. Źródło https://www.koty.pl/
Samorząd Uczniowski naszej szkoły serdecznie dziękuje wszystkim przedszkolakom, uczniom i nauczycielom, którzy w tym dniu solidaryzowali się z czarnymi kotami.
Magdalena Krawczyk