12 października 2023

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej

Dzień Edukacji Narodowej to w szkole święto o szczególnej wartości. Nie ulega wątpliwości, że tego dnia świętować mogą wszyscy od najmłodszych przedszkolaków, poprzez uczniów, nauczycieli po osoby, które te szkołę tworzyły wcześniej. W czwartek 12.10.2023 r. zgromadziliśmy się wszyscy, aby wspólnie ten dzień spędzić. Wśród zaproszonych gości znaleźli się Poseł Rzeczypospolitej Polskiej - pan Jan Dziedziczak, Burmistrz Miasta i Gminy Krzywiń – pan Jacek Nowak, Przewodnicząca Rady Miejskiej Krzywinia – pani Krystyna Motławska, ksiądz proboszcz Józef Srogosz oraz przedstawiciele Rady Rodziców.

Bardzo miłym akcentem uroczystości była ,,niezapowiedziana kartkówka”, w czasie której emerytowani nauczyciele dzielili się swoimi refleksjami o szkole. Na środek został wywołany pan dyrektor Tadeusz Janiak, pani dyrektor Aleksandra May-Bąkowska oraz pan Roman Potok, który podkreślił, że do Krzywinia przyjeżdża zawsze ,,jak do przyjaciół”.  

Święto Edukacji to zawsze okazja, aby dostrzec i docenić trud codziennej pracy. Pan dyrektor Zbigniew Bernard nagrodził wkład pracy i zaangażowanie wyróżniających się nauczycieli oraz pracowników obsługi i administracji. Natomiast pan burmistrz Jacek Nowak wręczył Nagrodę Burmistrza pani wicedyrektor Katarzynie Bartkowiak oraz panu dyrektorowi Zbigniewowi Bernardowi.

W części artystycznej młodzież przypomniała nam o 250. rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej, nakreśliła jej założenia i cele. Wybrzmiało tu główne zadanie edukacji –,,kształtować człowieka tak, aby jemu było dobrze i z nim było dobrze”. Podążając za Sokratesem młodzi ludzie doszli do wniosku, że: ,,Im więcej kto z nas umie, tym bardziej wie jak mało. I lepiej to zrozumie, im więcej kto z nas umie”. 

Montaż słowny i pięknie wykonane utwory muzyczne podkreśliły wymowny charakter chwili, a solistki wyśpiewały nauczycielom życzenia.

Dodatkowym akcentem był pokaz musztry pocztu sztandarowego (pod kierunkiem pana Marka Ryby), który podczas I powiatowego konkursu ceremoniału sztandarowego zwyciężył w części praktycznej, a w klasyfikacji generalnej zajął 3. miejsce. Z dumą oglądaliśmy ich pokazowy przemarsz.  

Wyjątkowym gościem uroczystości był Poseł Rzeczypospolitej Polskiej – pan Jan Dziedziczak, który w krótkim wystąpieniu podkreślił rolę edukacji w życiu człowieka. Głównym jednak celem jego wizyty w naszej szkole było dokonanie wręczenia Medalu Komisji Edukacji Narodowej. Tym odznaczeniem zostali uhonorowani pani Katarzyna Bartkowiak oraz pan Sławomir Ceglarek. 

Ponadto w Poznaniu ,,Medal za Długoletnią Służbę” odebrał pan Marek Ryba.

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy osiągniętych sukcesów, a młodzieży i ich przewodnikom życzymy, aby podróżowanie po bezmiarze wiedzy zawsze sprawiało im radość.

Marzena Skorzec

Magdalena Krawczyk