04 października 2018

4 października – Światowy Dzień Zwierząt

4 października – Światowy Dzień Zwierząt

4 października obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Zwierząt. Pomysł na wprowadzenie Światowego Dnia Zwierząt narodził się już w pierwszej połowie ubiegłego wieku. W roku 1931 we Florencji odbywała się konferencja ekologów, którzy właśnie w ten sposób postanowili zwrócić uwagę na problem gatunków zagrożonych wymarciem. Idealną datą wydał im się 4 października, dzień wspomnienia św. Franciszka z Asyżu, w religii chrześcijańskiej uznawanego za patrona zwierząt i środowiska. Dzięki temu kontynuowana jest idea troski o zwierzęta, szczególnie  te najbardziej wrażliwe i zagrożone wyginięciem.

Dzień ten może być jednak obchodzony przez wszystkich – niezależnie od religii czy pochodzenia. Ważne jest, by pamiętać o zwierzętach i ludziach, którzy w sposób szczególny starają się je chronić. W Polsce Dzień Zwierząt obchodzi się od 1993 r. Warto pamiętać, że dzień ten jest początkiem Światowego Tygodnia Zwierząt, a październik to Miesiąc Dobroci dla Zwierząt. Jak widać dziesiąty miesiąc roku jest pod tym względem wyjątkowy.

Nasze koło ekologiczne od kilku lat współpracuje ze Schroniskiem w Gaju oraz Klubem Gaj, pomagając potrzebującym psom, kotom i koniom. W tym roku stworzyliśmy galerię naszych zwierząt, która z godziny na godzinę robiła się coraz większa. Każdy mógł przynieść zdjęcia swojego pupila, a młodsze dzieci mogły wybrać sobie medale – zwierzątka do pokolorowania.

Dorota Łukaszczyk