19 września 2019

19 września święto emotikona

19 września święto emotikona

Połykamy treści oczami, nic więc dziwnego, że „buźki” na dobre zadomowiły się w Internecie. Emotikony na FB, iPhone’ach, WhatsApp, Instagramie coraz częściej zastępują zdania, a komunikacja byłaby bez nich znacznie trudniejsza. Wyrażanie swoich opinii za pomocą emotikonów stało się do tego stopnia popularne, że w najnowszym MacbookuPro lista emocji jest jednym z elementów wyświetlanych na dotykowym panelu.

Słowo to powstało z połączenia angielskich słów „emotion” oraz „icon”, jednak nim zaczęto używać bitmap, jako ich substytutu, były tylko ciągiem znaków. Obecnie często rozszerza się ideę emotikonów, wprowadzając grafiki reprezentujące przedmioty i czynności, a nie tylko emocje. Według pierwszego wyjaśnienia polska forma powinna brzmieć „emotikon”, a według drugiego „emotikona”. Właśnie dlatego to słowo jest używane zamiennie w formie żeńskiej i męskiej. Jednak według słownika języka polskiego PWN jedyna prawidłowa forma to „emotikon”.

Znaczek :-) został użyty po raz pierwszy 19 września 1982 o godzinie 11:44 przez profesora Scotta Fahlmana z Carnegie Mellon University, jednak sam pomysł typograficznych emotikonów złożonych ze znaków przestankowych pojawił się po raz pierwszy 30 marca 1881 w satyrycznym magazynie „Puck”.

Przykłady:

:) uśmiech

;) uśmiech z przymrużeniem oka

:( smutek, zmartwienie

:C duży smutek

;( lub :'( płacz

:P pokazanie języka

:D szeroki uśmiech

:* pocałunek

:O zdziwienie

:/ grymas niezdecydowania/zniesmaczenia, sceptycyzm

:| niezdecydowanie, brak emocji

 

W naszej szkole również okazywaliśmy nasze emocje za pomocą emotikonów i dobrze się przy tym bawiliśmy.

Dorota Łukaszczyk

Źródło: Wikipedia