10 listopada 2017

11 XI Narodowe Święto Niepodległości

11 XI Narodowe Święto Niepodległości

W piątek 10.11.2017 odbyła się szkolna uroczystość z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Spotkanie pod hasłem ,,Gdzie jest człowiek?” miało na celu przypomnienie postaci Tadeusza Kościuszki w związku z przypadającą w październiku 200. rocznicą śmierci wielkiego Polaka- człowieka, którego idee walki o wolność wybiegały daleko poza epokę.  

Na scenie imitującej salę muzealną, pośród historycznych rekwizytów pojawił się sam Tadeusz Kościuszko. Uczniowie odkrywali karty jego życia, prześledzili etap dzieciństwa, edukacji, epizod miłosny,  karierę inżyniera i żołnierza w Ameryce, wreszcie bardzo znaczące bitwy pod Dubienką i Zieleńcami, aż po insurekcję kościuszkowską. Całe życie Naczelnika Kościuszki dowodziło, że ,,Dążenia do wolności nie pokona się przemocą, gdyż przemoc jest siłą tego, kto nie posiada prawdy”.

Inscenizacja została przygotowana przez uczniów klasy VIa, natomiast  wielkich wzruszeń dostarczył zespół ,,Coda” z przepiękną pieśnią ,,Moja litania” w solowym wykonaniu uczennicy kl. VII – Martyny Czekała.   

Przygotowanie:

Magdalena Krawczyk, Marzena Skorzec

Ciekawostki:

  • W Stanach Zjednoczonych tylko G. Washington ma więcej pomników niż Tadeusz Kościuszko.

Wybrane opinie o T. Kościuszce:

  • Napoleon nazwał go „bohaterem północy”.
  • Thomas Jefferson nazwał go „najczystszym synem wolności jakiego poznałem [...] i to wolności dla wszystkich, a nie tylko dla nielicznych i bogatych”.
  • Lord Byron w wierszu „The Age of Bronze” (Wiek brązu, 1823)[22] napisał: „Kościuszko – to dźwięk, który przeraża ucho tyrana”.
  • Katarzyna Wielka nazwała go „bestią”.
  • Jules Michelet nazwał go „ostatnim rycerzem, ale pierwszym Polakiem z nowoczesnym zrozumieniem braterstwa i równości”..
  • Juliusz Verne uhonorował Tadeusza Kościuszkę, umieszczając jego portret w gabinecie Kapitana Nemo w książce „20 000 mil podmorskiej żeglugi”.
  • Paweł Edmund Strzelecki nazwał odkryty przez siebie najwyższy szczyt Australii Mount Kosciuszko, który znajduje się na terenie Parku Narodowego im. Kościuszki (Kosciuszko National Park).

(źródło: Wikipedia)