10 października 2018

10 października Święto Drzewa

10 października Święto Drzewa

„Każdy liść pochłania CO₂” - to hasło tegorocznego Święta Drzewa, które ma nam przypomnieć, że sadzenie drzew jest jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych  sposobów zapobiegania zmianom klimatu. Klub Gaja, z którym od 9 lat współpracujemy, zbierając surowce wtórne na ratowanie koni, organizuje również konkurs na Drzewo Roku z okazji Święta Drzewa przypadającego w dniu 10 października. W 2013 roku nasze koło ekologiczne zgłosiło do tego konkursu  kasztanowca białego, który stoi dumnie na dziedzińcu Opactwa Benedyktyńskiego w Lubiniu. Zgłoszono ponad sto różnych drzew, każde z własną historią, urodą. Nasz „Benedykt”, bo tak od 2007 r. ma na imię, zakwalifikował się wtedy do finałowej szesnastki (http://www.klubgaja.pl/news/272, http://swietodrzewa.pl/?p=4177). Jest to najstarszy w Polsce, mający ponad 300 lat, pomnik przyrody o wysokości ok. 25 metrów i obwodzie ponad 5 metrów. Ten potężny „Benedykt” był niewątpliwie świadkiem wielu wydarzeń w przeszłości. Delegacja członków koła pojechała wtedy osobiście do Warszawy odebrać wyróżnienie. Dzięki temu mogli zwiedzić stolicę oraz spotkać znane osobistości patronujące akcji: panią Elżbietę Dzikowską, pana Bartłomieja Topę. 

Niestety wiek i zmiany klimatyczne spowodowały, że nasza duma lokalna potrzebuje pomocy. Na facebooku została utworzona oficjalna strona https://www.facebook.com/kasztanowiecbenedykt/, na której można na bieżąco obserwować, jakie działania są podejmowane w celu uratowania tego pomnika. Sprawa jest złożona, ponieważ „Benedykt” rośnie w bliskim sąsiedztwie miejsc odwiedzanych przez ludzi, co wymaga szczególnej troski o zachowanie bezpieczeństwa. Mamy nadzieję, że zostanie on ocalony dla potomnych. Więcej informacji można uzyskać u brata Pawła w lubińskim klasztorze.

Jeżeli uważacie, że jakieś drzewo w Waszej okolicy zasługuje na miano Drzewa Roku – prosimy o kontakt. Zgłosimy je do konkursu. Może to właśnie Wasze drzewo zostanie nagrodzone. A na koniec kilka zdjęć z  wielkiego święta w 2013 roku.

Dorota Łukaszczyk